سگ پیکینیز

 در معرفی نژادها

پیکینیز در قرون گذشته برای اینکه همدم وهمراه محبوبی برای خانواده های سلطنتی چین باشند تربیت شده بوده اند. امروزه هم همراهان بسیار خوبی برای خانواده ها هستند و نشان می دهند زمانی که هرکسی را می بینند چطور با وقار و لطف با آنها برخورد می کنند.

آمار حیاتی نژاد پیکینیز | Pekingese

دسته بندی نژاد: سگهای همراه

قد: ۱۵ تا ۲۳ سانتی متر

وزن: ۳ تا ۶ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

نکات برجسته نژاد پیکینیز | Pekingese

 • با توجه به بینی کوتاهی که دارند پیکینیزها خروپف می کنند، برخی هم با صدای بلند.
 • اطراف چشم پیکینیز برآمده است که ممکن است در جریان بازیهای خشن آسیب ببنید یا بترکد؛ این موضوع بسیار نادر است، اما می تواند که اتفاق بیافتد.
 • پیکینیزها میزان بیش از حدی چین و چروک روی صورتشان دارند. این چین چروکها ممکن است سبب بروز مشکلاتی مانند درماتیتهای پوستی، تحریک پوست یا عفونت شوند. چین و چروکها باید تمیز و خشک نگه داشته شوند.
 • پیکینیزها اگر در خوردن غذا زیاده روی کنند مستعد ابتلا به اضافه وزن و چاقی هستند.
 • پیکینیز ممکن است دست به اعتصاب غذا بزند فقط برای اینکه به صاحبش ثابت کند که از او سرتر است .
 • پیکینیز به پارس کردن زیاد تمایل دارد.
 • پیکینیز می تواند سارقین خانه را دچار مشکل کند.
 • از آنجائیکه موهای پر پشت و بینی کوتاهی دارند، ممکن است که به خوبی نتوانند گرما را تحمل کنند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

وزن و اندازه نژاد پیکینیز |Pekingese

وزن در نرها: (۳-۶) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۳-۶) کیلوگرم.

قد در نرها: (۱۵-۲۳) سانتی متر، قد در ماده ها: (۱۵-۲۳) سانتی متر.

شخصیت نژاد پیکینیز | Pekingese

پیکینیز ممکن است چهره ای فانتزی داشته باشد، اما دارای شخصیت مقاومی است که بسیار سخت تر و شجاع تر از آنچه که نشان داده میشود است. پیکینیز با وقارند، دارای اعتماد به نفس هستند و به خود اهمیت می دهند و تمایل به لجبازی دارند که همه این خصوصیت با پر جنب و جوشی، مهربانی و خوشخویی همراه هستند. او به شما احترام می گذارد، بشرطی که شما هم به او احترام بگذارید. او بسیار وفادار است و از افراد محافظت می کند و اگر غریبه ای ببیند با پارس کردن به شما هشدار می دهد. به او با استواری و استحکام و با استفاده از تکینکهای تقویت مثبت مانند غذای تشویقی و ستایش آموزش دهید. اگر بتوانید او را قانع کنید که کاری که ازاو می خواهید ایده آل خودش است نه شما، همیشه موفق خواهید بود.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است. همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

مشکلات و سلامتی نژاد پیکینیز |Pekingese

پیکینیزعموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه پیکینیزها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • در رفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. این بیماری زمانی رخ میدهد که کاسه زانو که شامل سه بخش استخوان ران، کشکک زانو و ساق پا است، بدرستی تنظیم نباشد. این موضوع باعث لنگیدن یک پا یا راه رفتن غیر طبیعی سگ میشود. این بیماری است که در هنگام تولد پیش می آید. سایش ناشی از در رفتگی کشکک می تواند باعث آرتروز یا ورم مفاصل که یک بیماری دژنراتیو مفصلی است، بشود. این بیماری دارای ۴ درجه متفاوت است، که در درجه اول ممکن است باعث لنگیدن گاه و بیگاه حیوان شود ودر درجات بالا میتواند منجر به عمل جراحی شود.
 • سندرم براچیسفالیک: نام کامل این بیماری سندرم انسداد راه هوایی کاسه سر است (BAOS) . این وضعیت در سگهایی دیده میشود که بصورت انتخابی برای داشتن صورتی کوتاه پروش داده شده اند. این سگها همراه برخی مشکلات تنفسی به دنیا می آیند. ویژگیهای اغراق آمیزی که با آناتومی آنها همراه است شامل یک کام طویل وگوشتی و نرم، سوراخهابی بینی تنگ، تغییرات حنجره و نای نسبتا کوچک است. مشکلاتی که پیش می آید با توجه به شدت بیماری متفاوت است. آنها با صدای بلند نفس می کشند و خروپف می کنند. برخی مشکلات دیگری ندارند، اما بعضی ها هم مشکلات دیگری مثل نفس کشیدن پر سروصدا، سرفه، غش، عق زدن و کاهش فعالیت دارند. گرمای بیش از حد بخصوص برای این نژاد بسیار خطرناک است، زیرا نفس نفس زدن باعث تورم و تنگی راه های تنفسی و افزایش اضطراب سگ می شود. درمان آن شامل جلوگیری از اضافه وزن، مصرف کورتیکواستروئیدها برای تسکین کوتاه مدت التهاب راههای هوایی و جراحی برای کوتاه کردن کام نرم میشود.
 • آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود.
 • شکاف کام: کام سقف دهان است که بینی و دهان را از هم جدا میکند. این قسمت از دو بخش سفت و سخت و نرم ساخته شده است. این شکاف بصورت یکطرفه یا ۲ طرفه می تواند باشد و از لحاظ اندازه می تواند به اندازه یک سوراخ کوچک باشد و یا یک شکاف بزرگ. شکاف کام می تواند هر دو بخش سخت و نرم کام را تحت تاثیر قرار دهد و نیز می تواند باعث شکاف لب شود. توله سگ ممکن است با این بیماری متولد شود و یا بر اثر حادثه و صدمه در سگ ایجاد شود. شکاف کام در سگها نسبتا شایع است اما بسیاری از سگهایی که با این مشکل متولد میشوند نمی توانند زنده بمانند و یا اینکه توسط مادر (پرورش دهنده) معدوم میشوند.  تنها درمان شکاف کام انجام عمل جراحی است، برای بستن سوراخ البته همه سگها نیاز به عمل جراحی ندارند و این بستگی به تشخیص و توصیه دامپزشک دارد.
 • مشکل بیضه: این بیماری زمانی رخ میدهد که یک یا هردو بیضه سگ عقیم میشود؛ که البته در سگهای کوچک شایع است. بیضه ها باید بطور کامل در سن ۲ ماهگی توله سگ فروکش کنند و اگر حفظ بشوند معمولا کارایی ندارند و اگر با دارو درمان نشوند ممکن است باعث سرطان شوند. عقیم کردن سگ یک پیشنهاد درمانی است. در عمل عقیم سازی با یک برش کوچک بیضه ها حذف نشده را از بین میبرند. بیضه طبیعی طبق یک شیوه منظم خودش حذف خواهد شد.
 • دیستیشیاسیس:  این وضعیت زمانی رخ میدهد که یک ردیف مژه اضافی در غده چربی چشم سگ رشد می کند که از لبه پلک بیرون زده می شود. این مشکل باعث تحریک چشم، دو بینی می شود و سگ را مجبور می کند که چشمش را بمالد. درمان آن انجماد مژه با نیتروژن مایع و سپس حذف مژه اضافی است. جراحی توسط بیهوشی عمومی انجام می شود.
 • مژه خارج از محل: اختلال در رشد مژه است که در آن مژه توسط پلک به سمت داخل چشم رشد می کند. یک یا بیشتر از یک مژه ممکن است در داخل رشد کنند. علائم بالینی ناراحتی به تعداد مژه ها و ضخامت آنها بستگی دارد. این اختلال موجب تحریک چشم و زخم قرنیه می شود. درمان آن شامل درمانهای زخم قرنیه و مصرف آنتی بیوتیک و جراحی برای برداشتن فولیکول های نابجا است.
 • آنتروپیون: این نقص، معمولا در شش ماهگی بروز میکند، در آن پلک بسمت داخل چشم پیچ میخورد و باعث تحریک و زخم شدن کره چشم میشود. ممکن است یک یا هردو چشم مبتلا شوند. اگر متوجه شدید که سگ چشمش را میخاراند، ممکن است به آنتروپیون مبتلا شده باشد. این بیماری را بشرطی که سگ به سن بلوغ رسیده باشد میتوان با جراحی درمان کرد.
 • درماتیت فولد: عفونت های پوستی ناشی از چین وچروکهای پوست است، زمانی رخ میدهد که پوست ساییده شده باشد یا اینکه مرطوب مانده باشد. این بیماری معمولا در نژادهایی که چین و چروک دارند مانند پیکینیز دیده میشود. نشانه آن شامل قرمزی، زخم و بو است و ممکن است روی دم، صورت، لب یا هر چین و چروکی روی بدن بوجود آید. درمان آن به قسمت آسیب دیده بستگی دارد، شاید شامل عمل جراحی برای برداشتن چین و چروک شود. برای دم ممکن است قسمت آسیب دیده را قطع کنند. همچنین درمان می تواند شامل استفاده از پماد آنتی بیوتیک موضعی باشد. بهترین درمان حفاظت از پوست سگ برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است .
 • هیدروسفالی: هنگامی که مایع مغزی نخاعی در مغز تجمع میکند که دلیلش می تواند یک نقص مادرزادی و یا انسداد و یا در نتیجه تروماپری ناتال باشد که موجب فشار بر مغز میگردد. این بیماری معمولا در سگهای جوان زیر سن ۱۸ ماهگی و سگهای بزرگتر از ۶ سال رخ میدهد. اگر هیدروسفالی درمان نشود سگ خواهد مرد. این انسداد را می توان با جراحی یا وارد کردن یک شنت برطرف کرد.
 • خشکی چشم: این بیماری ناشی از تولید ناکافی اشک برای مرطوب نگه داشتن چشم است. دامپزشک شما می تواند با تست اشک آور شرمر میزان خشکی چشم را تشخیص دهد، که آنرا می توان با دارو و مراقبتهای ویژه کنترل کرد. این بیماری به درمان و مراقبت طولانی مدت نیاز دارد.
 • بیماری دریچه میترال: این نقص در دریچه میترال باعث برگشت خون به سمت دهلیز چپ می شود که بعنوان نارسایی میترال شناخته شده است. این بیماری موجب میشود که قلب در عمل پمپاژ خون کارایی کمتری داشته باشد. در یک سوم سگهایی که بیشتر از ده سال سن دارند این بیماری از شایع ترین بیماریهای قلبی است. چندین نژاد وجود دارند که در سنین جوانی مستعد ابتلا به این بیماری هستند و پیکینیز یکی از آنهاست. اگر دامپزشک شما با معاینه قلب صدای سوفل قلبی را می شنود، پیکینیز باید توسط یک متخصص قلب و عروق دامپزشک مورد بررسی قرار گیرد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی PRA: یک اختلال دژنراتیو چشم است. نابینایی ناشی از این بیماری یک فرآیند آهسته ناشی از، ازدست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. قبل از بروز نشانه های کوری این بیماری قابل تشخیص است. پرورش دهنده معتبر باید سالانه تاییدیه سلامت چشم را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • سندرم نوردهی کراتوپاتی: این سندرم ممکن بعلت عواملی مانند: اگزوفتالموس که برآمدگی کره چشم است یا ماکروبلفارون که باز بودن پلک بزرگ است و یا لاگوفتالموس که بسته نشدن کامل پلک است، بوجود آید. این ناتوانی باعث می شود که قرنیه پوشیده نشود و نور به داخل چشم زده شود و اشک چشم هم به آسانی تبخیر شود. این سندرم ممکن است منجر به زخم قرنیه و تجمع رنگدانه ها در قرنیه شود که باعث ایجاد اختلالات بینایی می گردد. بطور کلی علائم این بیماری شامل قرمزی چشم، افزایش اشک است. درمان این سندرم معمولا جراحی های مختلف است، اما استفاده از اشک آورهای جایگزین هم درمانی موقتی است.
 • دیسک بین مهره ای: طناب نخاعی توسط ستون مهره ها احاطه شده است و دیسک بین استخوانهای ستون مهره ها قرار دارد که بعنوان کمک فنر کار می کند و اجازه میدهد تا مهره ها حرکات طبیعی داشته باشند. دیسک ها از دو لایه، یکی لایه فیبری بیرونی و یک لایه ژله ای داخلی تشکیل شده اند. بیماری دیسک مهره ای زمانی رخ می دهد که لایه ژله ای به سمت داخل کشیده شده و به نخاع فشار بیاورد. فشار به نخاع در موارد خفیف باعث درد کمر یا گردن می شود و در موارد شدید باعث ازدست دادن حس، فلجی و یا عدم کنترل روده و مثانه می شود.آسیب ناشی از فشار به ستون فقرات ممکن است برگشت ناپذیر باشد. درمان به عوامل متعددی از جمله مکان، شدت و طول زمان بین آسیب تا درمان بستگی دارد. جراحی یکی از راههای درمان ای بیماری است، البته جراحی هم همیشه موفقیت آمیز نیست.

مراقبت از نژاد پیکینیز |Pekingese

پیکینیزها سگهای آپارتمانی خوبی هستند، البته در عمارتهای بزرگ هم به همان اندازه خوشحال اند. آنها عاشق دویدون و سروصدا کردن هستند اما به یک فضای حصار کشی شده نیاز دارند، زیرا همیشه به دنبال کشف کردن و گشتن هستند و این امر ممکن است باعث سرگردانی آنها شود. او از پیاده روی کردن لذت می برد و سفرهای کوچک محله ای همراه بسیار خوبی برایتان خواهد بود. او در اطراف خانه بخصوص با پیکینیزها و سگهای دیگر می دود. علیرغم پوشش سنگینی که دارند، آنها سگهای خانگی هستند و نباید بیرون از خانه زندگی کنند. بینی کوتاهشان سبب می شود که نسبت به گرما حساس باشند، بنابراین باید در محیطی که هوای مطبوعی دارد زندگی کنند.

پیکینیزها سمج هستند و این ممکن است آموزش را کمی سخت کند. آنها نمی خواهند به آموزشهای خشن یا به همه روشهای آموزشی پاسخ دهند. زمانی که هرچیزی را که شما دوست دارید انجام میدهد، به او جایزه دهید.

تغذیه نژاد پیکینیز | Pekingese

میزان توصیه شده روزانه: ۱/۲ تا ۱ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

پیکینیزها سگهای قوی و عضلانی هستند که زمانیکه آنها را بلند می کنید احساس سنگینی می کنید، اما آنها نباید چربی داشته باشند. سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

آراستن نژاد پیکینیز | Pekingese

پیکینیزها پوششی بلند، ضخیم و راست دارند که به دور از سطح بدن حالت ایستاده دارد و مانند هاله ای خز است. در زیر روکش بالایی که ضخیم است، لایه زیرین نرمی دارد. این درست است که او بعنوان سگ شیری توصیف می شود، او دارای یک یال قابل و توجه در گردن و قسمت شانه است، که در جاهای دیگر بدن کوتاهتر است. درحالیکه موهای او بلند و پرپشت است، اما نباید طوری باشد که فرم بدن را نشان ندهد. در پشت پاها، روی انگشتان پا، در گوش و دم پوششی پرمانند دارند.

پیکینیز ممکن است به هر رنگی با هر لکه ای دیده شود، ازجمله سیاه، قهوه ای مایل به زرد، حنایی یا قرمز راه راه یا رنگین که سفید با هر رنگی دیگری است. او ممکن است یک ماسک سیاه رنگ داشته باشد. سفید یک دست به شدت در بین چینی ها محبوب بوده و هنوز هم هست. صرف از نظر از رنگ، پوست او در قسمت پوزه، بینی، لب ها و اطراف چشم سیاه رنگ است.

شما می توانید بصورت هفتگی او را با یک برس مویی یا برسی که مخصوص قشو کردن است شانه بزنید. برای جلوگیری از شکستن مو قبل از برس زدن به آرامی کمی آب به آن بزنید. برای قسمتهایی که با پوشش پرمانند پوشیده شده اند از یک شانه فلزی استفاده کنید. این مناطق براحتی درهم و برهم میشوند بنابراین بهتر است که بصورت روزانه آنها را شانه بزنید.

برای جلوگیری از بروز مشکل برای پوست چین خورده آنرا هر روز با یک توپ پنبه ای مرطوب تمیز کنید. برای جلوگیری از عفونت پوست را خشک و تمیز نگه دارید. هرزمان که پیکینیز مرطوب شد او را کامل خشک کنید تا اثری از رطوبت باقی نماند.

او را در صورت نیاز یک یا دو بار در ماه حمام کنید. موهای روی پا را اصلاح کنید. ناخنها را بطور منظم هر دو یا سه هفته یکبار کوتاه کنید. هفته ای یکبار دندانها را مسواک بزنید، البته برای جلوگیری از بیماریهای دهان ودندان که یک مشکل شایع در سگهای کوچک است، مسواک زدن روزانه بهتر است.

میزان سازگاری نژاد پیکینیز |Pekingese  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سگ پیکینیز انتخاب خوبی برای خانواده هایی که کودکان نوپا دارند نیست. پیکینیز رفتاری خشن و اذیت شدن را نمی تواند تحمل کند و از خودش دفاع خواهد کرد.

همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. مهم نیست که چقدر رفتار آنها دوستانه باشد هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید.

آنها ترجیح می دهد که باسگهای پیکینیز همراه باشند، اما اجتماعی شدن در سنین اولیه به آنها یاد می دهد که چطور با سگها و گربه های دیگر میانه خوبی داشته باشند.

محل نگهداری نژاد پیکینیز | Pekingese

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Language »