دوبرمن پینچر

 در معرفی نژادها

نگاهی مختصر به نژاد سگ دوبرمن

سگ دوبرمن با نام کامل دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)، در قرن 19 و برای اولین بار در آلمان به عنوان یک سگ نگهبان پرورش داده شد.

البته اصالت و سابقه نژادی دوبرمن تا حدودی ناشناخته است، اما خیلی‌ها باور دارند که دوبرمن ترکیبی از سگ‌های روتوایلر، تریر سیاه و قهوه‌ای و پینچر آلمانی می‌باشد.

دوبرمن با پوشش بدن نرم و براق، بدنی ورزشی و شکل خاص گوش‌ها و دم کوتاهش، در میان سگ‌ها همچون یک نجیب زاده باوقار است!

دوبرمن بسیار پر انرژی و باهوش استو برای خدمت رسانی در نیروی پلیس، ارتش مناسب است و مهم‌تر از همه، نگهبان و همراه بسیار خوبی برای خانواده می باشد.

 

دوبرمن پینچر

 

هرچند همانطور که گفتیم، دوبرمن نقاط مثبت زیادی دارد، اما نژاد مناسبی برای همه نیست.

دوبرمن سگ بزرگی است و از لحاظ بدنی و ذهنی بسیار فعال است و به تمرین زیادی نیاز دارد.

او علاوه بر ورزش، به چالش‌ها و بازی‌های ذهنی هم نیاز دارد تا دچار کسالت و افسردگی نشود.

بنابر این، دوبرمن به صاحبی توانمند و مقتدر نیاز دارد که بتواند به خوبی او را آموزش دهد تا برای حضور در اجتماع آماده شود.

اگر به دنبال مراقبت از سگ دوبرمن هستید، باید بتوانید هر روز برایش وقت بگذارید و سرگرمش کنید. قطعا برای افرادی که کم‌تحرک هستند یا وقت کافی برای تمرین دادن دوبرمن ندارند، این نژاد را به آن‌ها توصیه نمی‌کنیم.

البته نژاد دوبرمنی که امروزه شاهد آن هستیم، نسبت به سال‌های قبل لاغرتر شده است.

می‌توان گفت که خلق و خوی او نیز تا حدودی تغییر یافته و به گفته پرورش‌دهنگان، نسبت به نژاد آلمانی دوبرمن در گذشته، کمی آرام‌تر شده است. البته همچنان می‌توان دوبرمن را یکی از بهترین نگهبانان دانست.

پرورش‌دهندگان آمریکای شمالی معمولا گوش سگ های دوبرمن را با هدف افزایش توانایی‌شان در شناسایی صداها می‌برند و دم او را هم کوتاه می‌کنند.

هرچند که هیچ الزامی در انجام این کارها نیست. کوتاه کردن دم و بریدن گوش در کشورهای زیادی ممنوع می‌باشد.

آن‌هایی که سگ دوبرمن را به خوبی می‌شناسند، معتقدند که سگ دوبرمن – درصورتی‌که به خوبی پرورش داده شود و به درستی اجتماعی شود – یک حیوان خانگی فوق‌العاده خواهد بود و برای خانواده‌هایی که سگ‌های دیگری هم دارند مناسب است.

دوبرمن با کودکان رفتار خوبی دارد و در کل نسبت به خانواده وفادار است و خود را وقف مراقبت از آن‌ها می‌کند.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Language »