دالمیشن

 در معرفی نژادها

این نژاد سگ براق و ورزشی دارای سابقه ای چند صد ساله است. او به عنوان یک سگ تربیتی پرورش داده شد اما در بسیاری از امور دیگر، از جمله شکارچی، سگ ایستگاه آتش نشانی و سیرک به کار گرفته شده است. دالمیشن سگی جذاب است و دوست دارد در هر کاری که خانواده انجام می دهند سهمی داشته باشد. فروش سگ دالماسین در ایران رواج دارد. برای اطلاع از قیمت سگ دالمیشن به مراکز خرید و فروش حیوان خانگی مراجعه کنید.

آمار حیاتی نژاد دالمیشن | Dalmatian

دسته بندی نژاد: سگ همدم
قد: ۴۸ تا ۶۱ سانتی متر
وزن: ۲۴ تا ۲۸ کیلوگرم
طول عمر: ۱۳ تا ۱۶ سال

نکات برجسته نژاد دالمیشین | Dalmatian

 • دالماسین نیاز به ورزش روزانه دارد در غیر اینصورت بی حوصله و مخرب می شود.
 • از جمله مشخصات سگ دالمیشن این است که مویش زیاد میریزد. برس زدن به طور مرتب کاملا تواند به کنترل ریزش مو کمک کند.
 • برای کمک به خوش رفتاری دالماسین با اعضای خانواده نیاز به آموزش است. آنها می توانند لجباز و ناسازگار باشند، پس درآموزش محکم برخورد کنید.
 • در ابتدا او را با دیگر سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی کوچک، کودکان و بزرگسالان آشنا کنید. این کار بسیار ضروری است.
 • دالماسین نباید مدت زمان طولانی تنها باشد.
 • خانواده هایی با فرزندان کوچک باید آگاه باشند که دالماسین سگ بسیار شاد و فعالی است و ممکن است به طور تصادفی دست بچه های کوچک را بکشد.
 • فیلم انیمیشن زندگی و ” 101 سگ خالدار”، هر دو توسط دیزنی، باعث افزایش شدید محبوبیت این نژاد شده است.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

وزن و اندازه نژاد دالماسین | Dalmatian

وزن در نرها: (۲۴-۲۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۴-۲۸) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۴۵-۶۰) سانتی متر، در ماده ها: (۴۵-۶۰) سانتی متر.

مشکلات و سلامتی نژاد دالمیشن | Dalmatian

دالماسین به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند، اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • ناشنوایی ارثی: به عنوان یک صفت پلی ژنیک به ارث برده شده و در تمام تبار خونی دالماسین می توان به ناشنوایی اشاره کرد. حدود هشت درصد از دالماسین ها به طور کامل ناشنوا متولد شده و ۲۲ تا ۲۴ درصد با شنوایی تنها یک گوش به دنیا می آیند. همه توله سگ ها با گوش بسته به دنیا می آیند. باید گوش آنها را ۱۲ تا ۱۶ روز پس از تولد باز کنید. تست شنوایی خانگی مانند کوبیدن بر روی زمین و کوبیدن تابه به هم غیر قابل اعتماد هستند به این دلیل که توله سگ ناشنوا می تواند ارتعاشات را احساس کرده و اغلب برای انطباق بسیار خوب است. همه توله سگ های دالماسین باید برای اطمینان حاصل از شنوایی طبیعی تحت BAER (پاسخ شنوایی ساقه مغز برانگیخته) تست شوند. یک دامپزشک می تواند به شما در پیدا کردن نزدیک ترین مرکز تست BAER کمک کند. سگی که در یک گوش ناشنوا است می تواند زندگی نسبتا عادی داشته باشد. اما توله سگ هایی که در هر دو گوش ناشنوا هستند نیاز به تکنیک های آموزش ویژه ای دارند.
 • سنگ ادراری: دالماسین دارای یک سیستم ادراری منحصر به فرد است که باعث می شود نسبت به تشکیل سنگ های دستگاه ادراری (سنگ ادراری) حساس باشند. ادرار دالماسین شامل اسید اوریک به جای اوره یا آلانتوین است. سنگ ها از نمک اسید اوریک تشکیل شده است. سنگ های بزرگ در مجرای خروجی مثانه گیر کرده؛ سنگ های کوچک نیز شن مانند است و ممکن است با ادرار دفع شوند. اگر دستگاه ادراری به طور کامل مسدود شود و درمان صورت نگیرد بی درنگ منجر به مرگ خواهد شد. دالماسین باید آب کافی در همه زمان ها بنوشد و مدیریت رژیم غذایی با مواد غذایی که در آن پورین نباشد داشته باشد. شما می توانید از دامپزشک بخواهید که ادرار سگ را در فواصل منظم برای کریستالهای اورات بررسی کند.
 • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ است. آلرژی به غذاهای خاصی شناسایی شده و حذف مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ تا زمان پیدا کردن عامل محرک، راه درمانی خوبی است. آلرژی های تماسی نوعی است که توسط چیزی که سگ لمس می کند  واکنش به وجود می آورد: مانند رختخواب، پودر کک، شامپو سگ، یا دیگر مواد شیمیایی. آنها می تواند با شناسایی و از بین بردن علت آلرژی درمان شوند. آلرژی استنشاقی توسط آلرژن های هوا مانند گرده، گرد و غبار، و کپک ایجاد می شود. داروی مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت آلرژی دارد.  عفونت گوش یک عارضه جانبی شایع آلرژی استنشاقی است.
 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند . دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • دیسپلازی اسفنکتر: یک اختلال چشمی به ارث برده شده است که می تواند به نور روشن، ضعف بینایی در شب، کوری جزئی یا کلی و آب مروارید منجر شود. در این مرحله غالبا کم بینایی دالماسین دیده نمیشود.

تغذیه نژاد دالمیشن | Dalmatian

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

آراستن نژاد دالمیشن | Dalmatian

موی دالماسین دوست داشتنی، کوتاه، اطلسی و خوب است. بالای سر او تقریبا مخملی است. رنگ پایه سفید با خال های قهوه ای متراکم سیاه و سفید و یا خال های گرد به اندازه سکه نیم دلاری به طور مساوی بر پوست توزیع شده است. خال های کوچکتری بر روی پاها، سر و دم است.

توله سگ دالماسین سفید خالص به دنیا می آیدو خال ها با افزایش سن پدیدار می شوند.

همچنین شما می توانید دالماسین را در سه رنگ را ببینید: سگ با خال های قهوه ای مایل به زرد بر روی سر، گردن، قفسه سینه، ساق پا یا دم از سیاه و سفید یا جگری خال خالی.

آگاه باشید، موی آنها در طول سال بسیار می ریزد. شوخی رایج در میان مردم در رابطه با دالماسین این است که آنها فقط دو زمان مختلف ریزش مو دارند: در طول روز و در طول شب!

با برس زدن مرتب، حمام دالماسین خود را به حد اقل رسانده و بیش از سه یا چهار بار در سال او را استحمام نکنید. بیشتر حمام کردن باعث حذف اسانس از مو و پوست شده و منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن می شود.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

میزان سازگاری نژاد دالمیشن | Dalmatian با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

فقط بچه ها دالمیشن را به رسمیت می شناسند. عشق او به فعالیت باعث می شود یک همبازی خوب برای کودکان بزرگتر باشد، اما طبیعت وحشی او و گرداندن دم ممکن است به کودکان نوپا و کوچک آسیب برساند. با اجتماعی شدن اولیه، دالماسین می تواند همراه خوبی با سگ های دیگر  و گربه ها باشد.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

محل نگهداری نژاد دالمیشن | Dalmatian

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Language »