اسپانیل تبتی

 در معرفی نژادها

اسپانیل تبتی

 

اسپانیل تبتی، یا تیبتن اسپانیل، سگی کوچک با چهره‌ای مغرور و اندامی کاملاً موزون است که همین ویژگی‌ها به او زیبایی منحصر به فردی را بخشیده است.
اطلاعات کلی در مورد نژاد تیبتن اسپانیل
اصلیت: 
چین و بریتانیا
اندازه موها: نیمه بلند
اندازه جثه: کوچک
شکل صورت: گرد
وزن و اندازه
وزن مادّه: 
از 4 تا 7 کیلوگرم
وزن نر: از 4 تا 7 کیلوگرم
اندازه مادّه: 22 تا 24 سانتی متر
اندازه نر: 25 تا 26 سانتی متر

تاریخچه این نژاد

اگرچه این نژاد این روزها بیشتر در انگلستان پرورش داده می‌شود اما همان‌طور که از نام این نژاد پیداست، اصلیت نژاد اسپانیل تبتی از مناطق کوهستانی تبت است و مانند نژادهای لهاسا اپسو، شیتزو و پکینیز، اجداد آن‌ها حدود 2 هزار سال پیش پیدا شده‌اند. این نژاد مدتی طولانی در کنار کاهنان بودائی در معابد بوده است و صاحب خود را نسبت به دفاع  در برابر دشمنان آگاه می‌کرده است.
اگرچه این نژاد نام اسپانیل را به خود گرفته است اما هرگز ویژگی‌ها و خصوصیت‌های یک سگ شکاری را ندارد و از این سگ همیشه به عنوان سگ همراه انسان و سگ هشداردهنده استفاده می‌شده است.
اولین سگ‌های این نژاد در قرن نوزدهم میلادی به انگلستان راه یافتند و از سال 1960، آمریکاییان شروع به سرپرستی گرفتن سگ اسپانیل تبتی نمودند؛ هم‌چنین در سال 1971 یک باشگاه ملی در آمریکا به این نژاد اختصاص پیدا کرد و 13 سال بعد، کنل کلاب آمریکا این سگ را به رسمیت شناخت.
نام اسپانیل ها در تاریخ 22 اوت 1961، توسط سازمان جهانی سگ، به طور رسمی ثبت شد.

ویژگی‌های فیزیکی

موهای نژاد اسپانیل تبتی: موهای این نژاد نرم، صاف، ابریشمین و نیمه بلند است؛ موهای روی صورت و قسمت‌های جلویی اندام‌های او کوتاه‌تر است و موها و یال‌های سگ‌های مادّه اسپانیل، کم‌پشت‌تر است.
رنگ نژاد اسپانیل تبتی: این نژاد رنگ‌های متنوع و مختلفی دارد.
صورت نژاد اسپانیل تبتی: سر و صورت این نژاد نسبت به بدن او کوچک‌تر است. جمجمه این نژاد کمی گرد و بزرگ است و طول آن متوسط است.
گوش‌های نژاد اسپانیل تبتی: اندازه گوش این نژاد متوسط است و گوش آن‌ها در قسمت بالای سرشان چسبیده است و پر از موهای چتری مانند و آویزان است.
چشم‌های نژاد اسپانیل تبتی: چشم‌های این نژاد بیضی شکل و به رنگ قهوه‌ای تیره است. چشم‌های اسپانیل اندازه‌ای متوسط دارد و کاملاً جدا از هم بوده و حالتی واضح و گیرا دارد.
اندام نژاد اسپانیل تبتی: اندام این نژاد مستطیل شکل است و طول آن‌ها کمی بیشتر از بلندی و قدشان است و این سگ‌ها دارای کمری صاف و پهلوهایی قوس‌دار هستند. گردن اسپانیل تبتی، تقریباً کوتاه، قوی و پر از مو است؛ و موهای نژاد نر اسپانیل بیشتر از مادّه آن است.
دم نژاد اسپانیل تبتی: دم این نژاد در ارتفاع بالا قرارگرفته و زمانی که حیوان در حال فعالیت است به پشت او بر
گشته و حلقه‌ای را شکل می‌دهد؛ هم‌چنین اسپانیل ها دم‌های پر مویی دارند.
اسپانیل تبتی
نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Language »
سگ اسکیموی امریکایی